خانه / اخبار /

حجت الاسلام رستمی:

هدف غایی انقلاب اسلامی، تمدن‌سازی است

حجت الاسلام رستمی:

هدف غایی انقلاب اسلامی، تمدن‌سازی است

رئیس نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه ها گفت: افول تمدن غرب در حال رقم خوردن است و تلاش برای برقراری تمدن نوین اسلامی را باید در دستور کار داشته باشیم.

به گزارش پایگاه خبری – تحلیلی مفتاح، چهارمین همایش ملی مردم سالاری دینی با عنوان «مردم سالاری دینی، جهان اسلام و غرب» صبح امروز یکشنبه ۲۸ بهمن ماه در دانشگاه شهید بهشتی برگزار شد.

ابتدای این همایش با خیر مقدم سید حسن صدوق، رئیس دانشگاه شهید بهشتی و رئیس شورای سیاست گذاری همایش و ارائه گزارش سید محمد رضا مرندی رئیس دبیرخانه دائمی و دبیر علمی همایش همراه بود.

در ادامه حجت الاسلام مصطفی رستمی رئیس نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه ها به ایراد سحنرانی پرداخت. وی گفت: سالگرد چهلمین بهار آزادی را باید چهلمین جشن مردم سالاری دینی بدانیم. انقلاب از ابتدای پیروزی در معرض دشمنی و چالش های مختلفی از ناحیه غرب قرار گرفته است. در کتاب خاطرات ژنرال هایزر آمده که او مدیریت ارتش ایران را بر عهده می گیرد و برنامه ریزی برای کودتا علیه انقلاب قبل از پیروزی انقلاب انجام می گیرد. اما شکست می خورند و بعد از آن هم دشمنی آمریکا با انقلاب ادامه می یابد. از نفوذ در سران و رهبران تا کودتا تا حمایت از تجزیه طلبان و حمایت از صدام و تحریم ها و فشارهای سیاسی و اقتصادی و امنیتی و مهم تر از همه این ها جنگ فرهنگی و رسانه ای که بر این کشور تحمیل شده را دنبال می کنند.

رئیس نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه ها سپس عنوان کرد: دشمنی آمریکا به این دلیل بود که کشوری که تحت سلطه آمریکا بود از دست او خارج شد. اما این تنها دلیل و مهم ترین دلیل نیست. این اتفاق مقدمه اتفاقات بعدی بود که برای آمریکا خطرناک تر است. یعنی چالش استبداد ستیزی و خیزش ملت ها علیه حاکمان مستبد و وابسته به آمریکا به خصوص که به تبع انقلاب اسلامی ایران بود. در نتیجه مسایل و دشمنی آمریکا با نظام اسلامی به عنوان نقطه کانونی این زلزله منطقه ای بیشتر شد. امروز سران آمریکا اعلام می کنند با وحشت به عراق آمدیم و برگشتیم و سران عراق حتی حاضر نمی شوند در پایگاه نظامی آمریکا به دیدار رئیس جمهور آمریکا بروند.

وی افزود: چالش اصلی نظام اسلامی با آمریکا به چالش کشیدن نظریه مسلط اداره دنیاست. نظریه لیبرال دموکراسی که نظریه قطعی و اتوپیا و مدینه فاضله بشری بود و به عنوان پایان تاریخ از آن یاد شده بود، با انقلاب اسلامی و نظریه محتوایی آن به چالش کشیده شده است. فوکویاما در کتاب معروف خود می نویسد وضعیتی بهتر از نظام لیبرال دموکراسی برای بشر تصور نمی شود. این نظریه محصول تلاش های چند صد ساله اندیشمندان غربی و تمدن غربی بود. اما توسط نظام اسلامی و نظریه مردم سالاری دینی به چالش کشیده می شود. اگر این نظام و این نظریه بتواند کارایی و مانایی و ماندگاری خود را اثبات کند بدترین وضعیت برای غرب رقم خواهد خورد.

حجت الاسلام رستمی ادامه داد: شما عقب نشینی های آقای فوکویاما را نگاه کنید. می گوید در آینده نزدیک چشم اندازی برای بسط نظریه لیبرال دموکراسی وجود ندارد و معتقد است به دلیل ناکارآمدی لیبرال دموکراسی، جهان منتظر بازگشت به سوسیالیسم است. ولو ایشان هر تعبیری از سوسیالیسم داشته باشد، عدول از نظریه لیبرال دموکراسی توسط سخت ترین مدافعان این نظریه را می توانیم در این گفته ها ببینیم. این است که مقام معظم رهبری بارها گفته اند افول تمدن غرب در حال رقم خوردن است و تلاش برای برقراری تمدن نوین اسلامی را باید در دستور کار داشته باشیم.

وی سپس اظهار داشت: مقام معظم رهبری در فرمایشات اخیرشان پایه های تمدن اسلامی را بیان می کنند: توحید، عبودیت، کرامت انسان و سبک زندگی. در همین نامه اخیر ایشان که معروف به گام دوم شد باید عرض کنیم مخاطب اصلی این پیام دانشگاه ها هستند. موضوع علم و پژوهش، معنویت و اخلاق، عدالت و مبارزه با فساد، استقلال و آزادی و عزت ملی و سیاست خارجی و سبک زندگی موضوعات اصلی این نامه است. قرار است نظریه مردم سالاری دینی و موضوع تمدن نوین اسلامی این اهداف ۷ گانه را تأمین بکنند. هدف غایی انقلاب اسلامی، تمدن سازی است. مردم سالاری دینی آن طلیعه ای است که قرار است ما را به آن خورشید عالم تاب برساند. تولید علم و اندیشه و تفکر و افزایش داده های علمی وظیفه اصلی دانشگاه ها در این راستا است.

انتهای پیام/

منبع: مهر

لینک کوتاه خبر: http://meftaah.com/news/۲۸10200

دیدگاهتان را ثبت کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شدعلامتدارها لازمند

*

*

<script>