خانه / دروس خارج / استاد محمد کهوند /

استاد کهوند/فقه فضای مجازی، جلسه اول؛

ارزهای دیجیتال می‌تواند در عرض چند ثانیه کشوری را ورشکسته کند/ هدف اصلی ارزهای دیجیتال تسلط اقتصادی است

استاد کهوند/فقه فضای مجازی، جلسه اول؛

ارزهای دیجیتال می‌تواند در عرض چند ثانیه کشوری را ورشکسته کند/ هدف اصلی ارزهای دیجیتال تسلط اقتصادی است

هدف اصلی ارزهای دیجیتال تسلط اقتصادی است. سیستم بیت کوین بسیار ناامن است و نمی توان بر روی آن حساب باز کرد سایر ارزهای دیجیتال غیر بومی نیز این گونه هستند چون هیچ پشتوانه قانونی ندارد. از سوی دیگر با توجه به این که هزینه انرژی بالاست باز هم صاحبان قدرت و ثروت کسانی خواهند بود که دستشان برای کارکردن در بیت کوین باز است.

به گزارش خبرنگار پایگاه خبری – تحلیلی مفتاح، استاد محمد کهوند، استاد درس خارج حوزه علمیه قم در درس خارج فقه فضای مجازی که از سوی دبیرخانه مفتاح برگزار شد، ارزهای دیجیتال به ویژه بیت کوین را مورد بررسی قرار داد که متن آن بدین شرح است؛

باید اعتراف کنیم معلومات ما درباره ارزهای دیجیتال بسیار کمتر از مجهولتمان است. بیت کوین مهم ترین ارز دیجیتال جهان است ولی آن چه می تواند برای ایران به عنوان چالش جدی مطرح شود ارز دیجیتال تلگرام با عنوان گرام است.

نخست، مالک بیت کوین کیست؟

نکته اول

مالک ارز دیجیتال کیست و چه کسی آن را کنترل می کند؟ یک تحقیق ساده صورت گیرد نشان می دهد که مشخص نیست چه کسانی آن را کنترل می کنند. اکثر این افراد و تیم ها ناشناس هستند و هر چیزی هم ناشناس شد اولین زنگ خطر به صدا در می آید. درباره بیت کوین می گویند در سال ۲۰۰۹ یک فرد با نام ژاپنی یا یک تیمی این ارز را ایجاد کرد و اکنون مهم ترین ارز دیجیتال شد. قیمت آن هم بسیار بالاست برای نمونه یک بیت کوین چیزی بالغ بر ۸۶ میلیون تومان است. مالک او کیست؟ اکثراً نمی دانند کیست؟

نکته دوم

کارتل های(شرکت ها و مؤسسات) مسلط اقتصادی جهان که با سیستم های سنتی تری مانند طلا، یورو و دلار کار می کنند چگونه حاضر شدند با این مسأله کنار بیایند؟ به ویژه این که بدانیم ۷ شرکت چیزی بیش از ۷۰ درصد اقتصاد جهان را کنترل می کنند. یعنی این ۷ شرکت مالک چیزی حدود ۹۵ درصد دنیای فناوری و اطلاعات هستند. اینترنت را کامل کنترل می کنند. تمام موتورهای جست وجو و شبکه های اجتماعی برای این افراد است. این ها حتی صنعت خودرو را نیز کنترل می کنند. دنیای بهداشت و درمان، انرژی، فناوری نوین، رسانه ها و… را کنترل می کنند.

اینهایی که اقتصاد جهان را چنین پیش می برند و اجازه نمی دهند کسی نفس بکشد چطور حاضر شدند چنین چیزی را با این ماهیت بپذیرند؟ با عقل سازگار نیست. مگر این که بگوییم این ها خودشان بازی گردانند. در این صورت معقول تر به نظر می آید. تجربه نشان داده چیز جدیدی که در دنیا می آید یا ابداع و ایجاد آن توسط کارتل ها انجام می شود و یا این که ایجاد شده و این ها بر روی آن سوار شده و در اختیار گرفته اند. در مدل ایرانی می توان دیجی کالا، اسنپ، تپ سی را نام برد. در مدل های خارجی نیز می توان فیسبوک را نام برد.

این گونه نبود که مارک زاکربرگ – دانشجوی آمریکایی – در دانشکده خود چیزی را ایجاد کرده و حالا رونق پیدا کرده باشد. مگر این سرمایه نمی خواهد؟ چه کسی سرمایه گذاری کرد؟ سرمایه گذاری آن را ۷ شرکت مطرح جهان انجام داده اند. حتی گوگل را این ها حمایت کردند و اکنون سهام دار عمده آن نیز هستند. بنده برای این گفته هایم سند دارم ولی برای ارزهای دیجیتال سند ندارم با این وجود با عقل نیز نمی سازد که کارتل های مسلط نسبت به این موضوع بی توجه باشند.

برای نمونه در ارز دیجیتال بیت کوین وقتی یک تراکنشی انجام می شود برای این که کار زودتر انجام شود مبلغی به بیت کوین پرداخت می شود و افراد(ماینرها) شرکت این تراکنش را تأیید می کنند. ماینرها چه کسانی هستند؟ مسلما افراد عادی نمی توانند انجام دهند چون کامپیوتر فرد جواب نمی دهد و مسلما باید به کانون های قدرت اقتصادی وصل باشند. البته بنده سند ندارم ولی اطمینان دارم ۷ شرکت مطرح در این زمینه به شدت سرمایه گذاری کردند.

نکته سوم

برخی می گویند یکی از مزیت های بیت کوین این است که تراکنش ناشناس است. یعنی فرد ناشناس خرید و فروش می کند. در حالی که این حرف بسیار مضحک است هر چند بلک چین باشد. برای نمونه وقتی فرد با تلفن همراه به این سیستم وصل می شود – تلفن همراه دارای دو شناسه سخت افزاری(شناسه گوشی همراه) و شناسه نرم افزاری(شماره تلفن) است – مسلما باید شناسه او تأیید شود. حال این پرسش وجود دارد چه کسی می تواند تضمین بدهد – گفتن کامپیوترها پراکنده است و خودشان با خودشان کار می کنند و افراد کنترل نمی کنند – که یکی از این شناسه ها در جایی ذخیره نشود؟ مگر چنین چیزی می شود.

یک حرف مزخرف تر از این هم می زنند و این که اگر شما در این سیستم با توئیتر وارد شوید دیگر توئیتر هم با شما نمی تواند کاری بکند، چیز مزخرفی است و با این حرف اهداف اصلی تشکیل توئیتر را زیر سؤال می برند در حالی که شناسه سخت افزاری و نرم افزاری فرد ذخیره شده و تمام اطلاعات و تراکنش فرد برای سیستم مشخص است. قطعا فرد شناسایی می شود و اطلاعات روی گوشی رمزگشایی می شود.

یا می گویند تلگرام امن است. چون اطلاعات به گونه ای رمزگذاری می شود که تا رسیدن به مقصد احدی نمی تواند آن ها را باز کند – بر فرض این گونه است – ولی وقتی این دیتا بر روی دستگاه باز می شود دی کد می شود. امنیت صرفا فاصله میان فرستنده و گیرنده است نه دستگاه فرستنده و گیرنده. ناامن ترین ها همین دستگاه های فرستنده و گیرنده هستند و دیگران به آسانی وارد گوشی فرستنده و گیرنده می شوند.

ادعای دیگرشان این است که این اطلاعات ذخیره نمی شود بلکه در میان دستگاه ها تقسیم می شود.. چه کسی است تضمین می دهد اطلاعات یک جا ذخیره نشود البته ممکن است پردازش آن یک جا نباشد ولی چه کسی گفته یک بک آپ از اطلاعات در جای ذخیره نمی شود؟ اتفاقاً ذخیره اطلاعات معقول نیز است. بر فرض فردی به بانک پولی می دهد سپس بانک آتش می گیرد، آیا پول فرد از بین می رود؟ هر چند شاید خود پول سوخته باشد ولی اطلاعات این حساب در جایی ذخیره می شود. البته در بحث بلک چین می گویند چنین چیزی نداریم و اگر کامپیوتر شما از بین برود تمام اطلاعات پولیتان از بین می رود.

جمع بندی بخش نخست

نخست، چه تضمینی است اطلاعات افراد در جایی ذخیره نشده باشد.

دوم، شما با شناسه سخت و نرم افزاری شناسایی می شوید به همین دلیل چیزی برای مخفی نگه داشتن ندارید.

سوم، امنیتی که می گویند صرفا از لبه دستگاه فرستنده تا لبه دستگاه گیرنده است نه این که خود دستگاه ها نیز دارای امنیت باشند.

چهارم، در بحث ارز دیجیتال ما نمی دانیم چه کسی بر این ارزها سلطه دارد.

دوم، ماهیت بیت کوین چیست؟

نکته اول

پشتوانه این ارز چیست؟ متأسفانه ما در حوزه علمیه درباره سکه مانند طلا، دینار و… بحث فقهی نکردیم بلکه به اعتباراتی مانند کاغذ منتقل شدیم که درباره آن نیز بحث فقهی نکردیم حالا می خواهیم درباره ارز دیجیتالی صحبت کنیم که اوضاع آن مانند اسکناس نیز صحیح نیست.

اسکناس با پشتوانه طلا چاپ می شود و اگر پشتوانه طلا نداشته باشد ایجاد تورم می کند همان چیزی که ما در کشور خودمان شاهد آن هستیم. پشتوانه ارز دیجیتال چیست؟ قاعده این ارز چیست؟ می گویند ما در ارزهای دیجیتال بیشتر از ۲۱ میلیون چاپ نمی کنیم ولی همین عدد را براساس کدام قاعده می گویید؟

نکته: میزان طلای دنیا مشخص است و اگر ما میزان طلای جهان را در جمهوری اسلامی ایران جمع کنیم، باز پول دست مردم بیشتر از این طلاست و این فاجعه اعتبارات است.

نکته دوم

اولین بار بیت کوین چگونه تولید شد؟ اولین بار که خریدار و فروشنده نبوده بلکه فردی گفته چنین چیزی تولید شود. حتی برخی می گویند کسی که برای اولین بار این را تولید کرد خودش ۱ میلیون بیت کوین را برداشت.

نکته سوم

پشتوانه فیزیکی بیت کوین چیست؟ تضمین ماندگاری ارزش بیت کوین چیست؟ طلا هزاران سال است که تضمین خود را حفظ کرده ولی چه کسی می تواند ماندگاری ارز دیجیتال را تضمین کند؟ سازنده که نامشخص است و کنترلی هم صورت نمی گیرد پس چگونه می توان تضمین کرد که ارز دیجیتال تنها ۲۱ میلیون تولید شود؟ با ورود سایر ارزها تکلیف بیت کوین چه می شود؟ امروز بیت کوین است ممکن است فردا چیت کوین شود، چه کسی می تواند ارزش این ارز را تضمین کند؟ هیچ چیز آن قاعده مند با واقعیت بیرونی نیست.

نکته چهارم

می گویند ارزهای دیجیتال غیر متمرکز است و اطلاعات بین هزاران هزار کامپیوتر صورت می گیرد؟ حال تکلیف پولشویی چیست؟ تکلیف قاچاق چه می شود؟ تکلیف کمک مالی به تروریست ها چه می شود؟ اکنون بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران به هر حسابی که ۵ میلیارد پول داشته باشد حساس می شود و آقازاده ها این موضوع را متوجه شده اند به همین دلیل حساب های مختلفی را باز می کنند. در دنیای واقعی که چنین کنترلی وجود دارد باز هم دور زدن قانون صورت می گیرد، ولی در دنیای مجازی چگونه می توان کنترل کرد چون افراد می توانند هر چقدر که می خواهند یوزر و پسورد درست کنند. عده ای می گویند ۱۷ درصد بیت کوین برای چند نفر است، ولی از کجا می توان تضمین کرد که برای چند نفر است؟ چون بیت کوین مانند یک کیف پول است و ممکن است این کیف پول ها برای یک نفر باشد.

ذات ارزهای دیجیتال برای قانون گریزی است، اساساً برای قانون گریزی است چون گفته می شود در بیت کوین دولت ها نمی توانند نظارت داشته باشند و این یعنی خلاف قانون عمل کردن. اصلا چه دلیلی دارد در کشور ارز دیجیتال داشته باشیم؟ باید مباحث فقهی این موضوع را بدانیم. وقتی شما ارزهای دیجیتال را پذیرفتی چگونه می خواهی جلوی قاچاق و خروج ارز را بگیری؟

نکته پنجم

از آن جایی که رایانه های قدرتمند یا ابر رایانه ها قرار است ماینر(پردازنده) باشند و افراد با سیستم های عادی نمی توانند چنین کاری بکنند بنابراین تنها ثروتمندان می توانند در این زمینه نقش ایفا کنند چون تنها آن ها می توانند رایانه های قدرتمند بگیرند و این سبب ایجاد سیستم هرمی اقتصادی می شود و آن هم از نوع یک گلدکوئست به تمام معنا که رأس هرم همیشه سود می کند.

سوم، هدف بیت کوین چیست؟

نکته اول

تاکنون تنها ادعاهای افراد را بیان کردیم ولی واقعیت این است؛

هدف اصلی ارزهای دیجیتال تسلط اقتصادی است. کارترهای صهیونیستی – سند ندارم که کارترهای صهیونیستی خودشان سند ایجاد کردند فقط اشکالاتی وارد کردیم که معقول نیست این هایی که ۸۰ درصد ثروت جهان را اداره می کنند نسبت به این موضوع بی خیال باشند – ارزهای دیجیتال را کنترل می کنند به همین دلیل برخی کشورها مانند چین و روسیه آن را نپذیرفتند.

چین به آمریکا گفته من می توانم با دلاری که چاپ کردی چیزهایی بخرم که تو دوست نداری ولی این جا نمی توانم چنین کاری بکنم چون شما نسبت به این سیستم تسلط داری و می دانی پول های من کجا می رود و هر جا اراده کنی می توانی جلوی این معاملات را بگیری.

برخی کشورها نیز گفته اند ما بیت کوین به عنوان ارز نمی توانیم بپذیریم ولی به عنوان کالا شاید بتوانیم بخریم هر چند کالای بیخودی است. برای نمونه مردم در کلش آن کلنز چه چیزی می خرند؟ پول می دهند شمشیر می خرند، شمشیر واقعی می خرند یا در فضای مجازی می خرند؟ بیت کوین نیز چنین کالایی است. در بیت کوین دقیقاً میزان تراکنش ها را می فهمند، می‌فهمند چه کسی و کجا در حال معامله کردن است. متوجه می شوند قدرت اقتصادی کجاست و اگر بخواهند به آن ضربه می زنند و… .

چهارم، چالش های بیت کوین چیست؟

نکته اول؛ تکلیف حاکمیت کشور بر مصلحت اقتصادی چه می شود؟ ما چگونه چیزی را بپذیریم که هیچ چیز آن در اختیار ما نیست؟

نکته دوم؛ مشکل ناپایداری این ارز چه می شود؟ چه کسانی ارزش بیت کوین را بالا و پایین می کنند؟ اگر صاحبان بیت کوین تصمیم بگیرند که ارزش آن را پایین بیاورند کشور در عرض چند ثانیه ورشکسته می شود.

نکته سوم؛ گفته اند خرید و فروش شما تضمین است ولی نهاد کنترل کننده آن چیست؟ براساس کدام قانون این پشتوانه صورت می گیرد؟ اگر تحریم شدیم چه کنیم؟ چون سیستم تنها عدد را نشان می دهد حال اگر این عدد را به شما نشان ندهد چه می شود؟ بلوکه کند چه می شود؟ هیچ چیزی دستمان نیست.

نکته چهارم؛ می گویند امن ترین بانک ها، بانک ها سوییس هستند در حالی که تمام پول های ما در این بانک ها بلوکه شدند. این چه بانک امنی است که پول یک کشور را بلوکه می کند؟ بانک های جمهوری اسلامی ایران امن است که اگر از آن سرقت هم شود پول شما سرجاش است.

نکته پنجم؛ اگر در بیت کوین سرقت اتفاق افتاده چه می شود؟ اگر فردی لپ تاپی را هک کرد و اصطلاحاً کیف پولی را به سرقت برد تکلیف پول ما چه می شود؟

نکته ششم؛ چه کسی تضمین می کند میزان بیت کوین ها ۲۱ میلیون خواهد بود؟ وقتی به ۲۱ میلیون رسید اقتصاد آن مبتنی بر چیست؟

جمع بندی

سیستم بیت کوین بسیار ناامن است و نمی توان بر روی آن حساب باز کرد سایر ارزهای دیجیتال غیر بومی نیز این گونه هستند چون هیچ پشتوانه قانونی ندارد. اگر هم بخواهند قانونمند کنند با ذاتش در تعارض است. از سوی دیگر با توجه به این که هزینه انرژی بالاست باز هم صاحبان قدرت و ثروت کسانی خواهند بود که دستشان برای کارکردن در بیت کوین باز است.

انتهای پیام/

لینک کوتاه خبر: http://meftaah.com/news/۲۸8680

دیدگاهتان را ثبت کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شدعلامتدارها لازمند

*

*

<script>