خانه / اخبار /

سخنگوی حوزه علمیه بیان کرد:

توسعه تخصص در علوم انسانی و اسلامی؛ راهبرد حوزه علمیه/ حوزه با هجمه‌های مختلفی مواجه است

سخنگوی حوزه علمیه بیان کرد:

توسعه تخصص در علوم انسانی و اسلامی؛ راهبرد حوزه علمیه/ حوزه با هجمه‌های مختلفی مواجه است

حجت‌الاسلام رفعتی نائینی با بیان اینکه حوزه علمیه امروز با هجمه‌های مختلف فکری، اقتصادی و حتی علمی مواجه است، گفت: معتقدم در این راستا راهبرد حوزه باید توسعه تخصصی در رشته‌های مختلف علوم انسانی و اسلامی باشد تا طلاب و فضلا به صورت تخصصی بتوانند در عرصه‌های مختلف سیاسی و اجتماعی نظریه‌پردازی کنند.

به گزارش پایگاه خبری – تحلیلی مفتاح؛ حجت‌الاسلام والمسلمین عباس رفعتی نائینی، سخنگوی حوزه‌های علمیه، در گفت‌وگویی عنوان کرد: حوزه علمیه امروز با هجمه‌های مختلف فکری، اقتصادی و حتی علمی مواجه است؛ لذا باید برای پاسخگویی به تمامی شبهات و هجمه‌ها و سؤالات به خصوص در سال جدید آمادگی داشته باشد.

حجت‌الاسلام رفعتی نائینی تأکید کرد: در این راستا معتقدم که راهبرد حوزه باید توسعه تخصصی در رشته‌های مختلف علوم انسانی و اسلامی باشد تا طلاب و فضلا به صورت تخصصی بتوانند در عرصه‌های مختلف سیاسی و اجتماعی نظریه‌پردازی کنند.

سخنگوی حوزه‌های علمیه با تأکید مجدد بر تربیت صاحب‌نظر و نظریه‌پرداز در حوزه در علوم مختلف، اظهار کرد: لازمه این کار توسعه دانش‌های تخصصی به خصوص در سطوح عالی حوزه است؛ لذا در این راستا بیش از ۳۰ درس در سطح خارج با موضوعات جدید در حال برگزاری است.

حجت‌الاسلام رفعتی نائینی با تأکید بر اینکه حوزه باید جامع باشد و در عرصه‌های مختلف علمی فعال باشد، تصریح کرد: حوزه نباید تنها به بحث فقه و اصول بپردازد البته فقه و اصول بسیار مهم و مادر علوم اسلامی است، ولی بسنده کردن به آن صحیح نیست و باید در همه زمینه‌ها متخصص داشته باشیم.

تأکید بر آموزش پژوهش‌محور

سخنگوی حوزه‌های علمیه با بیان اینکه آموزش در حوزه باید پژوهش‌محور باشد، بیان کرد: با وجود تلاش‌هایی که برای رفع این نقیصه صورت گرفته، همچنان هنوز آموزش در حوزه پژوهش‌محور نیست؛ البته این رویکرد شروع شده است و معتقدیم که استادان و فضلا نباید متکلم وحده باشند و باید در تمامی دروس از طلاب تحقیق و پژوهش بخواهند و به خصوص این تحقیقات در راستای رفع نیازهای جامعه و کاربردی باشد، ولو اینکه نظرات آنان مخالف با نظرات استادانشان هم باشد.

تربیت سیاسی در حوزه

حجت‌الاسلام رفعتی نائینی با تأکید بر اینکه باید در سال جدید بصیرت سیاسی و اجتماعی استادان و طلاب و فضلای حوزه رشد داشته باشد و به تکامل علمی و معنوی برسند، اظهار کرد: بحث انقلابی‌گری نباید در حوزه فراموش شود؛ طلاب نباید جناحی بار بیایند و در خدمت یک تفکر سیاسی باشند، بلکه باید در خدمت انقلاب و در خطر ولایت به موضع‌گیری بپردازند.

سخنگوی حوزه‌های علمیه تصریح کرد: معتقدیم که طلاب باید سیاسی تربیت شوند و مسائل ملی و بین‌المللی را رصد کنند و صاحب‌نظر باشند و همچون گذشته به امور اخلاقی و تربیتی بیشتر توجه کنند.

وی ادامه داد: در دوره کنونی که شبکه‌های اجتماعی و فضای مجازی علیه اسلام و انقلاب و اخلاق تلاش می‌کنند، حوزه باید بیش از پیش به این مباحث اهمیت بدهد و شبهات و سؤالات مرتبط را هم پاسخگو باشد.

سکوت حوزه در موارد مصلحت

حجت‌الاسلام رفعتی نائینی با بیان اینکه تفاوت حوزه و دانشگاه در تربیت نیروهای مهذب و اخلاق‌مدار و عالم است، اضافه کرد: شعار حوزه تربیت عالم مهذب است و تعلیم در کنار تربیت معنا دارد.

سخنگوی حوزه‌های علمیه در پاسخ به این سؤال که چرا حوزه در برخی مسائل به اظهار موضع نمی‌پردازد، بیان کرد: در جایی که اعلام موضع به صلاح نباشد بیانیه نمی‌دهیم و اعلام موضع نمی‌کنیم؛ مثلاً اگر بحثی میان دو نفر رخ دهد، موضع گرفتن می‌تواند شرایط را بغرنج‌تر کرده و به اختلافات دامن بزند که با رسالت حوزه در تضاد است.

حجت‌الاسلام رفعتی نائینی با تأکید بر اینکه قرار نیست در هر موردی موضع بگیریم، در زمینه دیدگاه حوزه علمیه در مورد ورود زنان به ورزشگاه‌ها از بعد فقهی و اخلاقی، اظهار کرد: موضع حوزه در این زمینه روشن است و در آن تردیدی نیست. البته موضع فقهی را باید مراجع اعلام نظر کنند که کرده‌اند و ابهامی در آن نیست.

استاد سطح عالی حوزه علمیه تأکید کرد: بحث سیاسی شده و دشمنان و ایادی داخلی آنان با کشته‌سازی و کارهای تبلیغاتی و رسانه‌ای درصدد هستند تا آن را به بحثی تنش‌زا در کشور تبدیل کنند و به نظام فشار بیاورند.

حجت‌الاسلام رفعتی نائینی تصریح کرد: یکی از تأکیدات مراجع معظم تقلید توسعه دروس اخلاق در حوزه علمیه است؛ لذا باید در کنار دروس فعلی، کلاس‌های اخلاق را هم توسعه دهیم تا فضای حوزه و جامعه رشد اخلاقی بیشتری داشته باشد.

سخنگوی حوزه‌های علمیه با تأکید مجدد بر پرداختن به مسائل نوپدید در حوزه علمیه اظهار کرد: حوزه علمیه در موضوعات علمی و مناظرات علمی برای برپایی کرسی‌های آزاداندشی و نظریه‌پردازی و … محدودیتی ندارد و مواضع خود را هم به صورت صریح و روشن بیان می‌کند.

انتهای پیام/

منبع: ایکنا

لینک کوتاه خبر: http://meftaah.com/news/۳۱13008

دیدگاهتان را ثبت کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شدعلامتدارها لازمند

*

*

<script>