تنظیمات
اندازه فونت :
چاپ خبر
گروه : general133
حوزه : اخبار, برگزیده ترین ها, تاريخ
شماره : 12823
تاریخ : ۲۱ شهریور, ۱۳۹۸ :: ۱۲:۴۸
آیت‌الله حسن عالمی صحیفه سجادیه دعای مرزداران صحیفه سجادیه آموزش دفاع از مرزهای اعتقادی است عضو مجلس خبرگان رهبری گفت: امام سجاد (ع) دعایی تحت عنوان دعای مرزداران دارند. این دعا به انسان می آموزد چگونه باید از مرز اعتقادات و عزت دینی و عزت اسلامی دفاع کرد.

به گزارش پایگاه خبری - تحلیلی مفتاح؛ آیت‌الله حسن عالمی پیرامون سیره و روش امام سجاد(ع) در گفتگویی اظهار داشت: نقش امام سجاد (ع) در حادثه کربلا قبل از رسیدن به کربلا و همچنین بعد از به وقوع پیوستن واقعه‌کربلا، نقش مناسب و برجسته ای است. اما نقش مهمی که برای امام سجاد (ع) شاهد هستیم بعد از شهادت امام حسین (ع) است. شاید فلسفه و حکمت این که امام سجاد (ع) در روز عاشورا و قبل و بعد از آن بیمار شدند همین بود که برای ایفای رسالت بعد از شهادت امام حسین (ع) وظیفه شان را انجام بدهند. وقتی امام حسین (ع) به شهادت می رسند قطعاً باید بعد از ایشان عالم اسلام و عالم دین داران بدون امام نماند. قبل از شهادت شان امانت امامت را به امام سجاد (ع) محول کرده بودند.

عضو مجلس خبرگان رهبری افزود: بارزترین و برجسته ترین وظیفه امام سجاد (ع) که به خوبی هم این وظیفه را انجام دادند، رسالت و وظیفه ای بود که امام باید برای امت اسلام در کلیت خودش و برای قافله کربلا در خاص امور بعد از شهادت امام حسین (ع) داشته باشد. امام سجاد (ع) بعد از شهادت امام حسین (ع) تمام وظیفه امامت را انجام داد. علاوه بر این ایشان پناه دل اهل بیت امام حسین (ع) بود. همه دل شان به این گرم بود که امام سجاد (ع) در بین آن ها حضور دارد و در حقیقت بعد از شهادت امام حسین (ع)، امام سجاد (ع) و همچنین حضرت زینب (س) کاروان کربلا را هدایت و رهبری می‌کردند.

وی سپس اضافه کرد: به حسب آن چه نقل شده جناب زینب کبری (س) به خاطر آن مصائب فراوانی که دیده بود در مواقعی دلتنگی می کرد، امام سجاد (ع) بود که او را دل داری می داد. امام سجاد (ع) علاوه بر وظیفه امامتی که در داخل کاروان کربلا برای جهان اسلام داشت تا هنگامی که اهل بیت را به کوفه آوردند و از کوفه به شام بردند و از آن جا به کربلا برگرداندند، در همه این موارد قافله سالار امام سجاد (ع) بود. آن چه تا این لحظه گفتیم مربوط به ادامه رسالت امام حسین (ع) بود و آن چه مدنظر امام حسین (ع) از این شهادت بود. امام سجاد (ع) در این سفر اسارت این هدف را کامل کردند.

آیت‌الله حسن عالمی در ادامه عنوان کرد: فعالیت های امام سجاد (ع) به قدری تأثیر گذار بود که در تاریخ و در مقاتل این گونه آمده که بعد از آن سخنرانی که امام سجاد (ع) در مسجد شام انجام داد و بیداری و هوشیاری به وجود آمد یزید دید شهر ملتهب شده است و اگر قرار باشد از اهل بیت عصمت و طهارت همچنان در شام بمانند مردم ملتهب اند و بالاخره برای حکومت یزید خطر ایجاد می کند. بنابراین دستور داد اهل بیت امام حسین (ع) را از شام بیرون ببرد. وقتی از امام سجاد (ع) پرسیدند شما به کجا می خواهید بروید؟ می خواهید به مدینه بروید یا مسیر دیگری را مدنظر دارید؟ ایشان فرمودند ما می‌خواهیم به کربلا برویم برای زیارت پدر بزرگوارمان و از آن جا به مدینه برویم. این مسیر انتخاب شد تا بالاخره قافله به کربلا آمد و بعد از کربلا هم به مدینه و آن حوادث و اتفاقات و سخنرانی ها و فرمایشات امام سجاد (ع) اتفاق افتاد.

وی همچنین اظهار داشت: این یک رسالت ایشان بود تا بالاخره قافله به مدینه برگشت. در مدینه تلاش شد فضا و آثار جنایتی که یزید و عبیدالله بن زیاد انجام داده بودند و امام حسین (ع) و یارانش را شهید کرده بودند را آرام کنند که در نتیجه اتفاقات و حوادث فراوانی به وجود آمد. ولی بعد از این ماجرا یعنی کمتر از ۵ سال از ماجرای کربلا گذشته بود که یزید به درک واصل شد و حکومت به دست دیگر خلفای بنی امیه و بنی مروان افتاد که در این دوره امام سجاد (ع) وظیفه ایفای رسالت بیانگری و روشنگری را بر عهده داشتند. با این مجموعه چهل و چند دعایی که در صحیفه سجادیه آمده، امام سجاد (ع) دعوت مردم به سوی حق تعالی و تقویت باورهای اعتقادی و دینی مردم را دنبال می نمودند.

آیت‌الله حسن عالمی خاطرنشان کرد: یکی از کارهای برجسته ای که امام سجاد (ع) انجام دادند این بود که طبق آن چه در تاریخ آمده علی‌الدوام اشک می ریختند و گریه می کردند. از ایشان سوال می‌کردند که چرا این قدر اشک و گریه از شما می بینیم؟ ایشان جریان شهادت پدر بزرگوارشان و حوادث کربلا را برای مردم بازگو می کردند. نتیجه این کار این بود که جریان کربلا در دل و ذهن مردم همچنان زنده ماند و این هم یکی از رسالت‌ها و وظایف امام سجاد (ع) بود که در مناسبت های مختلف این وظیفه را به خوبی انجام دادند.

وی افزود: با توجه به فضای بسیار بدی که بنی امیه در اعتقادات مردم به وجود آورده بودند و انحرافاتی که ایجاد کرده بودند، این فعالیت های معنوی امام سجاد (ع) زمینه را برای حرکت های فرهنگی آماده کرد که فرزند بزرگوار ایشان امام باقر (ع) و بعد از ایشان امام صادق (ع) انجام دادند. در نهایت نتیجه این شد که بعد از شهادت امام سجاد (ع) در دوره امامت امام باقر (ع) سلسله خبیثه بنی امیه زایل شد و بالاخره به دست مسلمانان از بین رفتند و البته بعد از آن جریان دیگری به وجود آمد یعنی جریان حکومت بنی عباس که آن هم یک جریان انحرافی بود.

آیت‌الله حسن عالمی ادامه داد: به اعتقاد بنده مراجعه به صحیفه سجادیه که یادگاری از امام سجاد (ع) است معارف بلندی به ما می آموزد. به عنوان مثال در مورد دفاع از عزت و شرافت های دینی و اسلامی امام سجاد (ع) دعایی تحت عنوان " دعای مرزداران " دارند. در این دعا مطالب و معارفی می‌بینیم که به انسان می آموزد چگونه باید از مرز اعتقادات و عزت دینی و عزت اسلامی دفاع کرد.

وی در پایان گفت: درس مهم دیگری که بسیار تأثیرگذار است دعای مکارم‌الاخلاق ایشان است. این دعا نیز در صحیفه سجادیه آمده است. همچنین معارف فراوان دیگری را در این کتاب ارزشمند می توانیم بیابیم. در صحیفه سجادیه ۳ دعا درباره ماه رمضان داریم. یکی برای ورود و استقبال ماه رمضان، یکی برای وداع با ماه رمضان و یکی هم دعای مربوط به عید فطر که در همه این ها درس های بلند اعتقادی و اخلاقی وجود دارد. همچنین یک مکتب جامع و کامل انسان سازی در صحیفه سجادیه برای هر کسی که به آن مراجعه کند وجود دارد.

انتهای پیام/ منبع: مهر

© 2020 تمام حقوق این سایت برای پایگاه خبری-تحلیلی مفتاح محفوظ می باشد.