تنظیمات
اندازه فونت :
چاپ خبر
گروه : general133
حوزه : اخبار, برگزیده ترین ها, مبانی علوم انسانی اسلامی
شماره : 9921
تاریخ : ۹ بهمن, ۱۳۹۷ :: ۱۴:۳۴
اشتغال زنان مسلمان با رعایت احکام مانعی ندارد/ وجوب حجاب برای زنان از ضروریات دین است

اصل اشتغال برای زنان از نظر اسلامی منعی ندارد، بلکه در بعضی از موارد حضور زن در جامعه واجب خواهد شد. ولی این مشروط به مراعات احکامی است که در شرع مقدس بر زنان واجب گردیده است.

به گزارش خبرنگار پایگاه خبری – تحلیلی مفتاح، آیت الله سیفی مازندرانی از اساتید برجسته خارج حوزه علمیه قم به استفتائاتی پیرامون مسائل حکومتی پاسخ داده است که متن استفتاء و پاسخ آنها بدین شرح است؛

متن استفتاء:

محضر مبارک فقیه محقق حضرت آیت ا... سیفی مازندرانی

سلام علیکم:

1 - اعتبار خواست عمومی مردم از نظر اسلام چگونه است و ملاک آن چیست؟

2 - اینکه خدای تعالی به پیامبر(ص) می فرماید: شما ای پیامبر وکیل مردم نیستی «و ما أنت علیهم بوکیل»(الأنعام: 107 / الزمر: 41) معنا و مقصود چیست؟

3 - آیا پیامبر(ص) فقط مأمور ابلاغ حدود و احکام دین است؟

4 - آیا اجرای احکام دین در جامعه و الزام مسلمین بر آن مشروع و یا لازم است؟

5 - آیا از نظر اسلام می توان زنان مسلمان را الزام به حجاب کرد؟

6 - آیا اجرای احکام دین پس از پذیرش دین الزامی و الزام آن بر مقتضای دین می باشد؟

7 - آیا از نظر اسلام معنای اشتغال زنان و بیکار نبودن آنان این است که نباید در خانه باشند و الزاماً حای آنان در میان جامعه است و آیا اشتغال زنان بمعنای حضور آزادانه و منع از خانه نشینی است؟

8 - آیا منع مردان از نگاه به نامحرم از مسئولیت حجاب زنان کم می کند؟

پاسخ ها:

ج1: خواست عمومی مردم از نظر اسلام تا جائی محترم است که مخالف احکام و حدود الهی نباشد. مثلا اگر خواست عمومی مردم جامعه ای این باشد که دین الهی اقامه نشود یا برخی منکرات و محرمات رائج شود این خواست محترم نبوده و اگر این مردم مسلمان باشند یا غیر مسلمان ولی در کشور اسلامی زندگی کنند حاکم اسلامی حق دارد بلکه وظیفه دارد آنان را الزام به اقامه ی دین الهی و انجام حدود و دستورات اسلام نموده و بر معاصی و محرمات و ترک واجبات مجازات کند.

و این بدلیل إجماع فقهاء و دستور خدای تعالی به اقامه ی دین در آیه ی شریفه: {شَرَعَ لَكُم مِّنَ الدِّينِ مَا وَصَّى بِهِ نُوحًا وَالَّذِي أَوْحَيْنَا إِلَيْكَ وَمَا وَصَّيْنَا بِهِ إِبْرَاهِيمَ وَمُوسَى وَعِيسَی أَنْ أَقِيمُوا الدِّينَ}(الشوری: 13). و به اتفاق نص و فتوای همه ی فقهاء که «للحاکم أن یُعزّر کل من ارتکب معصیة او ترک واجباً حسب ما یراه من المصلحة و طاقة بدنه». و نیز بر نبی و امام و فقیه واجب شرعی بلکه در رأس رسالات انبیاء است که عامه ی مسلمین را امر به معروف و نهی از منکر بمراتبه الثلاثة کنند و آنان را الزام به انجام احکام دین و ترک محرمات کنند و این مورد إجماع فقهاء بوده و آیات و روایات بر آن دلالت دارد.

ج2: این آیه معنایش این است که ای پیامبر بر تو واجب است احکام و حدود دین خدا را ابلاغ کنی و اگر خود به اختیارشان نافرمانی کردند شما ضامن و وکیل آنان برای نجات از عذاب جاودان آخرت نبوده و وظیفه ی شفاعت نداری و نیز در این باره فردای قیامت مورد بازخواست قرار نخواهی گرفت. و هرگز معنای این دسته از آیات نفی وجوب اجرای مجازات حدود و دیات و قصاص بین جامعه ی مسلمین نیست؛ چرا که خلاف ضرورت دین و مخالفت با صریح آیات و روایات متواتر و نقض غرض رسالت و شریعت است.

ج3: اینکه پیامبر(ص) فقط مأمور ابلاغ دین به مردم باشد و اختیار آنان را نداشته باشد انکار ولایت رسول خدا بر جان و مال مسلمین است و وجوب اطاعت از پیامبر در همه ی امور بر همه ی مسلمین جزء ضروریات دین است؛ چرا که آیات صریح قرآن و روایات متواتر فریقین و اتفاق همه ی فرق مسلمین بر آن است.

ج 4: اجرای احکام اسلام و اقامه ی دین الهی در متن جامعه و الزام مسلمین بر آن، هدف اصلی نزول قرآن مجید بلکه در رأس رسالت همه ی أنبیاء الهی است چرا که آیات قرآن مجید به وضوح و صراحت ناطق به آن است که فرمود: {إِنَّا أَنزَلْنَا إِلَيْكَ الْكِتَابَ بِالْحَقِّ لِتَحْكُمَ بَيْنَ النَّاسِ بِمَا أَرَاكَ اللَّهُ}(النساء: 105) و فرمود: {شَرَعَ لَكُم مِّنَ الدِّينِ مَا وَصَّىٰ بِهِ نُوحًا وَالَّذِي أَوْحَيْنَا إِلَيْكَ وَمَا وَصَّيْنَا بِهِ إِبْرَاهِيمَ وَمُوسَىٰ وَعِيسَىٰ أَنْ أَقِيمُوا الدِّينَ}(الشوری: 13). و بسیاری از آیات و روایات متواتر صریح در این معنا بوده بلکه این مهم از أهم ضروریات دین می باشد.

ج5: وجوب حجاب برای زنان از ضروریات دین است؛ چرا که صریح آیات قرآن مجید به آن ناطق بوده و اتفاق فریقین(علمای عامه و خاصه) بر آن است و روایات متواتر از طریق شیعه و سنی به صراحت بر آن دلالت دارد.

ج 6: اختیاری بودن پذیرش دین منافاتی با الزام بر اجرای حدود الهی بین مسلمین (بعد از پذیرش اختیاری دین) ندارد.

ج 7: أصل اشتغال برای زنان از نظر اسلامی منعی ندارد، بلکه در بعضی از موارد حضور زن در جامعه واجب خواهد شد. ولی این مشروط به مراعات احکامی است که در شرع مقدس بر زنان واجب گردیده است.

ج 8: هر یک از این دو حکم در شرع برای زن و مرد ثابت بوده و در جای خود واجب است.

باید توجه داشت احکام فوق الذکر از ضروریات دین بوده و اعتقاد و التزام به آن از واجبات شریعت است.

انتهای پیام/

© 2020 تمام حقوق این سایت برای پایگاه خبری-تحلیلی مفتاح محفوظ می باشد.